Zorunlu Emeklilik Çalıştayı’na Katılım

14 Haziran 2022 tarihinde, Öz Sağlık-İş Sendikasının Stratejik Araştırmalar Merkezi ÖZ-SAM tarafından düzenlenen Zorunlu Emeklilik Çalıştayı’na Genel Başkanımız Metin Özben, Genel Başkan Yardımcılarından Mehmet Akif Karadeniz ve Halil Okay katıldı.

Çalıştaya Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Genel Sekreter Eda Güner, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Sağlık-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyeleri, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, il başkanları, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

Çalıştayda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Öz Sağlık-İş Sendikamızın 696 sayılı KHK kapsamında yaşanılan zorlukların en temel hususlarından birisi olan zorunlu emeklilik konusunu tartışıp bununla ilgili çözümleri, eleştirileri, tespitleri yapıyor olmasının çok anlamlı olduğunu ifade ederek, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert’i tebrik etti. Arslan, “Bilimsel yönüyle sahadaki karşılığı ile sendikacılık açısından ve toplumsal hayatımız açısından da tartışılarak, başka konulara da çözümler bulma arayışımızı bundan sonra da devam ettireceğiz” dedi.

Programda konuşan Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, 696 sayılı KHK ile zorunlu emeklilik uygulamasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, sorunu çözene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Çalıştay öncesi Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Program, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Merve Özaydın’ın moderatörlüğünde, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karadeniz, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Arıcı ve Gazeteci-Yazar Ahmet Kıvanç’ın katıldığı 696 Sayılı KHK’lı Kamu İşçilerinin Güncel Sorunu Zorunlu Emeklilik Çalıştayı ile devam etti.